Sklepy przyszłości stają się rzeczywistością

Przyszłość handlu detalicznego zależy od decyzji podejmowanych na podstawie danych
26 lipca 2017
Zadowolenie pracowników przekłada się na zadowolenie klientów
23 sierpnia 2017

Nowoczesne technologie rozwijają się w zaskakującym tempie. Rozwiązania, które zaledwie kilka lat temu wydawały się być z kategorii science fiction są obecnie coraz chętniej adoptowane przed detalistów. Można zaobserwować trzy wzrastające trendy stosowane przez największych detalistów, które niewątpliwie w najbliższym czasie wpłyną na sposób realizacji zakupów w tradycyjnych sklepach.

1. Spersonalizowane reklamy

Będąc użytkownikiem internetu, widzisz reklamy dopasowane do Twojego profilu czy ostatnich wyszukiwanych fraz. Dlaczego by nie zaimplementować tego typu targetowania treści w świecie rzeczywistym? Dostosowywanie komunikatów reklamowych jest kluczem do sukcesu, a dzięki połączeniu technologii cyfrowych z oprogramowaniem do rozpoznawania twarzy, sprzedawcy detaliczni, jak Mango i brytyjski supermarket Tesco, zaczynają już wyświetlać spersonalizowane treści z taką samą precyzją jak e-commerce.

Niewątpliwie w Polsce również coraz częściej będziemy spotykać monitory wyświetlające treści informacyjno-reklamowe dopasowane do wieku i płci osoby oglądającej.

2. Interaktywne systemy informacji

Klienci stają się coraz bardziej świadomymi konsumentami i chcą dowiedzieć się możliwie jak najwięcej o produkcie, na którego zakup się decydują. Różnorodne technologie umożliwiają im zaspokojenie pragnienia wiedzy jednocześnie pozytywnie wpływając na ogólne doświadczenia zakupowe.

Niemniej jednak zauważyć należy, że trudno jest jednoznacznie, grubą kreską, oddzielić fachową poradę od przekazania takiej ilości informacji, które mogą być dla klienta już przytłaczające.

Przykład Amazon Go potwierdza, że urządzenia mobilne są fantastycznym narzędziem do nawigowania klientów. W tradycyjnym sklepie Amazon, klienci korzystają z telefonu komórkowego jako swojego asystenta zakupów oraz za jego pośrednictwem dokonują płatności. Ta technologia pozwala na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni handlowej, zapewnia lepszą kontrolę stanów magazynowych, ułatwia zarządzanie kolejką oraz przynosi wiele innych korzyści.

3. Natychmiastowa informacja zwrotna

Bezdyskusyjnie nowoczesne technologie stawiają klienta w centrum procesu zakupowego. Aby zapewnić wysoki poziom zadowolenia, sprzedawcy powinni dać klientom możliwość wypowiedzenia się, aby skonfrontować ich potrzeby i oczekiwania z obecnym standardem świadczonych usług. Klienci lubią czuć się docenieni i chcą wiedzieć, że ich opinie są ważne oraz mają wpływ na zachodzące zmiany.

Badania satysfakcji klientów są bardzo skutecznym i coraz bardziej powszechnym sposobem badania nastrojów konsumenckich. Klienci mogą wyrazić swoje opinie bez większego wysiłku, naciskając jeden z przycisków odpowiadających stopniowi ich zadowolenia. Ikea jest jednym z międzynarodowych firm, która z powodzeniem korzysta z tego rodzaju narzędzi.