Skontaktuj się z nami: +48 22 862 45 88 iflow@iflow.pl

Sklepy detaliczne i ich cyfrowe przebudzenie

Rozwój technologii w istotny sposób wpływa na zmianę reguł handlu detalicznego. Chcąc wyjść zwycięsko z tej gry, w której obowiązują nowe zasady, nieunikniona jest przemiana doświadczeń zakupowych. Pierwszym ku temu krokiem jest metamorfoza sklepów stacjonarnych w sposób, który umożliwi zaimplementowanie nowoczesnych technologii cyfrowych.

Rozwój technologii nie tylko zmienił zwyczaje konsumentów, ale i sposób, w jaki kupują. Począwszy od rezerwacji pokoi hotelowych po zakup samochodów, sposób nabywania dóbr nieodwracalnie się zmienił.

Naturalnie technologia wpływa również na handel detaliczny nie poprzestając wyłącznie na kanale sprzedaży online. Dostępne technologie mobilne dają kupującym możliwość roztropnego podążania wybraną ścieżką zakupową, niezależnie czy są w domu, w podróży czy też w sklepie.

Tak więc technologia się zmieniła, a kupujący ją przyjęli i zaadaptowali. Ale co z detalistami?

Inwestycje w technologie online były duże, ale wydaje się, że z poziomu sklepu już nie tak bardzo obciążające. Nie mniej jednak wygląda na to, że zderzenie z rzeczywistością przerosło detalistów.

Niedawno firma Capgemini Consulting przeprowadziła globalną ankietę obejmującą swoim zasięgiem 6 000 klientów i 500 przedstawicieli sektora detalicznego. Wyniki były dość zaskakujące. Aż trudno uwierzyć, ale jedna trzecia klientów chętniej umyje naczynia niż odwiedzi sklep detaliczny.

Poniższa infografika firmy Capgemini „Tworzenie cyfrowych połączeń: dlaczego fizyczne sklepy detaliczne potrzebują metamorfozy” przedstawia podsumowanie oczekiwań kupujących i wzorcowego kierunku, w jakim powinni zmierzać detaliści chcący w przyszłości odnieść sukces.